Министар Зукорлић учествовао у дијалогу о социјалном предузетништву у Крагујевцу
У Крагујевцу је данас одржан дијалог на тему “Значај и предности социјалног предузетништва”. Скуп је окупио представнике државних институција, невладиних организација и социјалних предузећа, који су разменили мишљења и позитивна искуства о изазовима и могућностима у овој области.
Дијалог је отворио модератор Александар Радосављевић из Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Уводна обраћања су имали Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Усаме Зукорлић, министар без портфеља задужен за област помирења, регионалне сарадње и друштвене стабилности, др Гордана Дамњановић, помоћница градоначелника града Крагујевца, Никола Тарбук, генерални секретар СКГО и Невен Мариновић, извршни директор СМАРТ колектива.
Учесници дијалога имали су прилику да се упознају са кључним активностима, стратегијама и политикама ЕУ које се односе на ову област, укључујући и Европски план за социјалну економију. Такође су представљена и законска решења у Републици Србији, као што су Закон о социјалној економији и мере подршке социјалним предузећима са примерима добре праксе. Посебно су истакнута искуства у раду са угроженим групама.
Министар Жигманов је нагласио да је дијалог прилика да се упознамо са кључним активностима, стратегијама и политикама ЕУ који се односе на ову област, укључујући и законска решења у Републици Србији, са мерама подршке социјалним предузећима и примерима добре праксе, уз осврт на постојеће иницијативе које имају за циљ унапређење услова за функционисање и финансирање социјалних предузећа.
Министар Усаме Зукорлић је у свом излагању истакао да социјално предузетништво има кључну улогу у процесу помирења и интеграције. Социјална предузећа пружају прилику маргинализованим групама да пронађу своје место у друштву, да допринесу заједници и да развију осећај припадности. Социјално предузетништво представља јединствену прилику да се пословање стави у службу друштва, да се покрену промене које су потребне нашим заједницама и да допринесемо стварању праведнијег и хуманијег друштва.
Милосав Мариновић, главни и одговорни уредник часописа Лицеулице, Жељко Митковски из Српског филантропског форума и Предраг Стосић из социјалног предузећа Раданска Ружа из Лебана, поделили су примере добрих пракси и социјалних иновација.
Дијалог је закључен дискусијом свих учесника, током које су дефинисани предлози за даљи рад и потписана сагласност о поступању. Учесници су истакли важност наставка оваквих дијалога ради подршке друштвеној стабилности и економском развоју у Србији.