Ministar Zukorlić učestvovao u dijalogu o socijalnom preduzetništvu u Kragujevcu
U Kragujevcu je danas održan dijalog na temu “Značaj i prednosti socijalnog preduzetništva”. Skup je okupio predstavnike državnih institucija, nevladinih organizacija i socijalnih preduzeća, koji su razmenili mišljenja i pozitivna iskustva o izazovima i mogućnostima u ovoj oblasti.
Dijalog je otvorio moderator Aleksandar Radosavljević iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Uvodna obraćanja su imali Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Usame Zukorlić, ministar bez portfelja zadužen za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti, dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika grada Kragujevca, Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO i Neven Marinović, izvršni direktor SMART kolektiva.
Učesnici dijaloga imali su priliku da se upoznaju sa ključnim aktivnostima, strategijama i politikama EU koje se odnose na ovu oblast, uključujući i Evropski plan za socijalnu ekonomiju. Takođe su predstavljena i zakonska rešenja u Republici Srbiji, kao što su Zakon o socijalnoj ekonomiji i mere podrške socijalnim preduzećima sa primerima dobre prakse. Posebno su istaknuta iskustva u radu sa ugroženim grupama.
Ministar Žigmanov je naglasio da je dijalog prilika da se upoznamo sa ključnim aktivnostima, strategijama i politikama EU koji se odnose na ovu oblast, uključujući i zakonska rešenja u Republici Srbiji, sa merama podrške socijalnim preduzećima i primerima dobre prakse, uz osvrt na postojeće inicijative koje imaju za cilj unapređenje uslova za funkcionisanje i finansiranje socijalnih preduzeća.
Ministar Usame Zukorlić je u svom izlaganju istakao da socijalno preduzetništvo ima ključnu ulogu u procesu pomirenja i integracije. Socijalna preduzeća pružaju priliku marginalizovanim grupama da pronađu svoje mesto u društvu, da doprinesu zajednici i da razviju osećaj pripadnosti. Socijalno preduzetništvo predstavlja jedinstvenu priliku da se poslovanje stavi u službu društva, da se pokrenu promene koje su potrebne našim zajednicama i da doprinesemo stvaranju pravednijeg i humanijeg društva.
Milosav Marinović, glavni i odgovorni urednik časopisa Liceulice, Željko Mitkovski iz Srpskog filantropskog foruma i Predrag Stosić iz socijalnog preduzeća Radanska Ruža iz Lebana, podelili su primere dobrih praksi i socijalnih inovacija.
Dijalog je zaključen diskusijom svih učesnika, tokom koje su definisani predlozi za dalji rad i potpisana saglasnost o postupanju. Učesnici su istakli važnost nastavka ovakvih dijaloga radi podrške društvenoj stabilnosti i ekonomskom razvoju u Srbiji.